Jak radzić sobie z uszkodzeniami drewnianej podłogi?

Nawet najlepsze podłogi drewniane ulegają uszkodzeniom. Podłoga z twardego drewna, jak sama nazwa wskazuje, powinna być naprawdę twarda. Jednak w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak płytki, kamień i laminat, jest stosunkowo miękka i podatna na uszkodzenia, takie jak zadrapania, wyżłobienia i przebarwienia.
Niestety zarysowania i wyżłobienia powierzchni są nieuniknionym skutkiem codziennego użytkowania. Jeśli Twoja podłoga ma wiele rys lub wyżłobień, prawdopodobnie nadszedł czas na renowację podłogi.

Naprawa podłogi drewnianej

Ponieważ łatwo jest zniszczyć kosztowną podłogę drewnianą, renowację drewnianej podłogi często najlepiej pozostawić w rękach wykonawców podłóg.
Nie ma sposobu by łatwo zapobiec problemom spowodowanym rozszerzaniem i kurczeniem się. Drewno, jako materiał naturalnie włóknisty i porowaty, rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. W ten sposób deski mogą się rozdzielać lub wypaczać, a gwoździe mogą się poluzować.

Wraz z rozszerzaniem się i kurczeniem — i ogólnie ruchem — podłogi z twardego drewna mogą skrzypieć. Naturalne osiadanie domu może również powodować separację między legarami a podłożem. Jeśli podłoga ugina się lub jest nierówna, może to być przyczyną poważnego problemu strukturalnego. Jeśli tak jest w Twoim domu, skonsultuj się z wykonawcą. Jeśli problem jest niewielki, możesz zrobić kilka rzeczy, aby naprawić podskakującą lub zwisającą podłogę. W celu konserwacji podłóg drewnianych należy je odkurzać lub wycierać na sucho mniej więcej raz w tygodniu.

Naprawa uszkodzeń spowodowanych wodą

Ogólnie rzecz biorąc, woda jest wrogiem podłóg drewnianych. Może uszkodzić wykończenie, pozostawić słoje lub przebarwienia lub – w najgorszym przypadku – spowodować, że deski podłogowe będą skręcać się, wypaczać, wyginać lub rosnąć pleśnią. Uszkodzenia podłóg drewnianych przez wodę mogą być od niewielkich do poważnych. Może to być spowodowane przez roślinę doniczkową, która wycieka na podłogę, pęknięty wąż zasilający urządzenia lub poważną powódź.

Naprawa podłogi drewnianej i sposób radzenia sobie z uszkodzeniami zależy od ich stopnia. Jeśli kilka desek podłogowych z twardego drewna uległo wypaczeniu z powodu nadmiernego uszkodzenia przez wodę, prawdopodobnie trzeba je będzie usunąć i wymienić. W wielu przypadkach możesz wymienić tylko uszkodzone obszary. Aby to zrobić, musisz być w stanie zidentyfikować i kupić identyczne zamienniki. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe.
Jeśli ktoś zostawił na podłodze ślad po wodzie z filiżanki gorącej kawy lub zimnej szklanki, możesz być w stanie usunąć plamę. Złóż białą szmatkę na pół i połóż na plamie. Następnie ustaw żelazko na średnim ogniu i użyj go do prasowania tam i z powrotem po plamie. Rób to stopniowo, często sprawdzając, czy plama znika i czy nie spowodujesz dalszych uszkodzeń.
Większe plamy na podłogach drewnianych to zazwyczaj ślady po wodzie spowodowane rozlaniem lub nadmiernym podlewaniem roślin domowych. Powierzchnia musi być przeszlifowana, czasem wybielona, ​​a następnie wykończona tak, aby pasowała do reszty podłogi, co jest najtrudniejszą częścią.
Dobrym pomysłem jest zatrudnienie wykonawcy podłóg, który zajmie się dużą plamą, zwłaszcza jeśli plama znajduje się w bardzo widocznym miejscu.

Rysy na podłodze

Drobne rysy na podłogach drewnianych często można wypolerować za pomocą wełny stalowej lub ręcznie szlifować coraz drobniejszym papierem ściernym.
Podczas szlifowania drobnych zadrapań ogranicz szlifowanie do zarysowanego obszaru, wtapiając się tylko nieznacznie w otaczającą powierzchnię. Zawsze szlifuj lub poleruj tylko zgodnie z usłojeniem drewna.
Rozległe rysy na podłogach drewnianych zazwyczaj wymagają szlifowania i renowacji. Wykończenia poliuretanowe są trudne do szlifowania. Spróbuj użyć druciaka nasączonego benzyną lakową lub sitka szlifierskiego. Nigdy nie woskuj podłogi drewnianej, która została pokryta poliuretanowym wykończeniem — uniemożliwi to w przyszłości ponowne malowanie bez konieczności wcześniejszego szlifowania podłogi.
Jeśli wosk w postaci pasty będzie przylegał do wykończenia, możesz go użyć do ukrycia rys. Wosk jest dostępny w kolorze przezroczystym, miodowym lub brązowym, aby pasował do większości podłóg drewnianych. Wosk w sztyfcie do naprawy drewna może pomóc w wypełnieniu głębszych rys i wgnieceń.