Sposób montażu szafek kuchennych

Meble kuchenne są niezbędnymi elementami wyposażenia każdej kuchni. I chociaż we wnętrzu tym w niektórych przypadkach można zrezygnować z szafek wiszących, to jednak w większości aranżacji wciąż pozostają one niezastąpione, pozwalając tym samym na maksymalne wykorzystanie nawet niewielkiej przestrzeni. Co należy zatem wiedzieć o wieszaniu szafek kuchennych?Jak powiesić szafki kuchenne na listwie?

Montaż samodzielnie czy pomoc fachowca?

Montaż szafek kuchennych niekiedy wydaje się być bardzo skomplikowany. Zanim podejmiemy nawet najmniejszą próbę zawieszenia mebli, często dzwonimy po pomoc do fachowca. Szafki kuchenne oraz inne meble kuchenne w swoim montażu wcale jednak nie wymagają niesamowitych umiejętności. Wystarczy tylko zgromadzić odpowiednie narzędzia, przeczytać krótki poradnik – od czego zacząć prace montażowe i praktycznie każdy z nas będzie w stanie sprostać temu zadaniu.

Dużym ułatwieniem wieszania szafek jest z pewnością dołączanie do mebli zestawu uchwytów przez producenta. Dzięki temu nie trzeba poszukiwać dodatkowych elementów w sklepie budowlanym. Szafki wiszące są niekiedy mocowane nie tylko w kuchni (jak tutaj: https://inspirehome.pl/mocowanie-kuchennych-szafek-wiszacych/), ale również w spiżarniach i pomieszczeniach gospodarczych, a także w garażach.

Szafki kuchenne – jaki rozmiar?

Rozmiary szafek wiszących zwykle oparte są na stałych wymiarach i elementach. Najczęściej do wyboru mamy więc szafki o wysokościach: 45 cm, 75 cm i 90 cm oraz szerokościach 30 cm, 45 cm i 60 cm. Oczywiście pozostają również nowoczesne meble kuchenne, które można wykonać na zamówienie. Niektóre projekty wymagają stworzenia mebli na wymiar, gdyż ich długość i szerokość przyjmują niestandardowe wartości.

Szafki wiszące zwykle montuje się tak, aby ich krawędź dolna znajdowała się na wysokości ok. 135 cm od podłogi. To uniwersalna wysokość, pozwalająca na zapewnienie odpowiedniej przestrzeni w kuchni oraz na to, by pod nią swobodnie znalazła się szafka kuchenna stojąca. Między szafką wiszącą a stojącą powinno być na tyle miejsca, aby móc bez problemu wbudować blaty do kuchni. Dokładny odstęp, jaki powinien wynieść między jedną a drugą szafką, to od 45 cm do 60 cm. Odstęp między górną szafką a zlewem powinien zmieścić się w przedziale 80 cm – 90 cm.

Zanim jednak przystąpimy do wiercenia dziur i montażu szyn, najpierw powinniśmy rozplanować układ wszystkich szafek. Koniecznie trzeba zaznaczyć, na jakiej wysokości będą wisiały – powinno to być ok. 135-140 cm od poziomu podłogi. Po dokonaniu pomiaru należy narysować na ścianie prostą poziomą linię, wyznaczającą dolny brzeg wiszących szafek. Następnie należy zaznaczyć ich górne brzegi – w tym celu wykonujemy ołówkiem odpowiednie oznaczenia. W zaznaczaniu na ścianie odpowiednich punktów pomoże rysunek z planem kuchni oraz mebli przygotowany wcześniej na kartce.

Systemy mocowania szafek

Systemy mocowania szafek kuchennych są różne – jedne wiesza się na specjalnych listwach montażowych, a inne na hakach. Podczas stosowania szyny, konieczne jest dokładne wyznaczenie miejsca jej mocowania oraz precyzyjne wypoziomowanie. Podczas używania haków, po przyłożeniu mebli do ściany należy zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których się one znajdą – umożliwią to otwory wykonane w tylnych ściankach mebli. Wieszaki takie w większości posiadają możliwość regulacji, więc po zawieszeniu mebli na ścianie będzie można delikatnie zmodyfikować ich położenie.

Wieszanie poszczególnych segmentów zabudowy kuchennej należy rozpocząć zawsze od elementów mających znaleźć się w narożnikach. Jeżeli natomiast szafki będą wisiały na jednej ścianie, to ich montaż rozpoczynamy od jednego z krańcowych modułów.

Do wiszących szafek można przykręcić drzwiczki, pamiętając, aby uprzednio ustalić kierunek ich otwierania się. Kiedy ustawimy je w optymalnej pozycji, można mocno dokręcić śruby. Dopiero po zamontowaniu szafek wiszących należy przystąpić do montażu szafek stojących.