Układanie podłogi z desek – jakie koszty?

Podłoga z desek jest eleganckim wykończeniem wnętrza, które nadal nie wychodzi z mody. Deski podłogowe są ponadczasowe, stylowe oraz unikalne, dzięki oryginalnym rysunkom sęków i słojów. Drewniana podłoga, panele, a także deski, prezentują się pięknie w każdej aranżacji, coraz częściej można spotkać je również w łazienkach. Ich urok sprawia, że czasem staramy się jednak nie widzieć wysokich cen desek lub parkietu. Największy wpływ na koszty nowej podłogi w pokoju to wybór rodzaju pokrycia podłogowego. Dodatkowo do cen materiałów wykończeniowych, izolacyjnych oraz podkładów zazwyczaj trzeba jeszcze doliczyć kwoty związane z ekspertyzą, oględzinami, a czasem również pracami rozbiórkowymi. Jakie są ich koszty?

Ile kosztuje ułożenie podłogi z desek

Przede wszystkim na czas i koszt remontu będzie miał wpływ wybrany rodzaj pokrycia podłóg. Niezależnie od podjętej decyzji trzeba również liczyć się z pracami przygotowawczymi. Trzeba rozeznać się w cenach paneli, jak również sprawdzić ile kosztuje wymarzony parkiet, panele podłogowe laminowane, panele winylowe, albo drewniane deski. Warto przewidzieć również potrzebę szczególnej pielęgnacji takiej podłogi lub dowiedzieć się o innych wymaganiach z nią związanych.

Na początek trzeba zacząć od oględzin – nie powinny one kosztować więcej niż ok.100zł, czasem do tej kwoty dolicza się koszt dojazdu. Zdarza się również, że firmy oferują darmowe oględziny. Nieco więcej natomiast kosztuje sporządzenie pełnego kosztorysu – cena zależna jest od liczby pomieszczeń, oscyluje w granicach 200 a 1300 zł.

Przygotowania do montażu

Układanie podłogi to zazwyczaj finalny etap wykańczania mieszkania. Podłogi z drewna nie można układać, gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Nie należy jej również układać w pomieszczeniu, gdzie jest duża wilgotność powietrza. Jeżeli deski zakupione zostały dużo wcześniej i zachodzi konieczność przechowania ich przez jakiś czas, trzeba pamiętać o tym, aby paczki z deskami leżały w pozycji poziomej. Nie należy również ich otwierać, aby nie doszła do nich wilgoć.

Zakupione deski z naturalnego drewna mogą minimalnie różnić się odcieniami lub fakturą. Z posiadanej puli należy wybrać te, które podobają się w najmniejszym stopniu i można ułożyć je w miejscach, gdzie docelowo będą stać meble lub rozłożony zostanie dywan. Po zakończeniu tego etapu można przejść do montażu.

Pomoc fachowca i rozbieżność cen

Montaż podłogi może wydawać się prosty, jednak przygotowanie podłogi z prawdziwego drewna nie jest wcale łatwe.
Najtańszą opcją będą panele podłogowe fornirowane łączone na klik. Nie trzeba ich przyklejać, wystarczy położyć na specjalne podkłady pod panele piankę. Zamiast pianki, można również zainwestować w korek naturalny, i na niego bezpośrednio położyć panele drewniane. Koszty układania pianki – to około 3 zł za metr kwadratowy, ułożenie korka – to około 7 zł za metr, montaż desek na klik – to zazwyczaj ok. 25 zł za metr.

Natomiast w przypadku układania podłóg surowych trzeba liczyć z wydatkiem ok. 70 zł za metr kwadratowy. Cena jest wyższa, ponieważ taką podłogę należy po ułożeniu szlifować oraz lakierować. Na koniec można także zastosować olejowoskowanie lub zmianę koloru deski poprzez zastosowanie bejcy – to koszt ok. 100 zł za metr.

Jeżeli ułożony ma być parkiet, wówczas do ceny materiału należy doliczyć koszt lakierowania lub olejowania. Zazwyczaj wynosi on ok. 35-50 zł za metr kwadratowy. Trzeba również uwzględnić opcjonalne wydatki, o których często zapominamy. Będą to: montaż listew przyściennych – ok. 5 zł za metr kwadratowy, a także ługowanie – ok. 3 zł za metr oraz cyklinowanie – od 9 do 15 zł za metr.

Przed montażem warto porównać stawki kilku wykonawców. Negocjujmy również ceny – w ten sposób zaoszczędzimy pieniądze na remont kolejnego pomieszczenia.