Jak zawiesić firanki bez karnisza?

Być może przeprowadzasz się w nowe miejsce lub myślisz o przerobieniu obecnego. Kiedy meble już są na miejscu, następne w kolejce są zabiegi związane z oknami. Wiszące firanki na drążku mogą być kłopotliwe i trochę zbyt trwałe dla kogoś, kto lubi na bieżąco zmieniać wystrój. Jednak tracisz świetną okazję do dekoracji, jeśli nie wieszasz w swoich oknach firanek. W pokoju bez firanek brakuje również prywatności, zawsze lepiej mieć choćby cienką tkaninę, która odgradza od ulicy czy sąsiada. Biorąc to pod uwagę, istnieje kilka kreatywnych sposobów na ozdobienie okna zasłonami i firankami bez konieczności używania tradycyjnego karnisza. Jak zawiesić firanki bez karnisza? Sprawdź!

Jak powiesić zasłony bez drążka?

Zastanawiasz się, jak powiesić materiał dekorujący twoje okno, z karniszem czy bez? Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć drugą opcję na wieszanie firanek lub zasłon. Na przykład możesz chcieć bardziej smukłej opcji niż karnisz, możesz chcieć alternatywny wygląd lub wolisz nie wiercić w ścianie.
Jeśli chcesz uniknąć wiercenia, pamiętaj, że drążek napinający ma mechanizm sprężynowy, dzięki czemu pozostanie na swoim miejscu w poprzek okna, ale w przeciwnym razie masz opcje:

  • Drut do zasłon i firan można przymocować na całej szerokości okna. Można to łatwo naprawić za pomocą oczek na każdym końcu drutu przymocowanych do haczyków przymocowanych do okna i zasłony nawleczonej na drut. Może to działać z firankami oraz -lekkimi zasłonami.
  • Lina jest alternatywą dla drutu do firanek i może stanowić uzupełnienie wystroju w stylu np. wiejskim. Najlepiej komponować się będzie z firankami/zasłonami z przelotkami. Upewnij się, że napinasz linę, aż będzie naprężona, gdy ją naprawiasz, aby uniknąć zwisu.

Pokrętła do szafek mogą służyć do wieszania firan wiązanych. Zamontuj je na ścianie w tej samej odległości co opaski. Ponieważ za pomocą tej metody nie można przesuwać firanek najlepiej zachować ją na tkaniny, które pozostają na miejscu przy oknie.

Inne kreatywne sposoby

Istnieje wiele haczyków, których możesz użyć do zawieszenia firan. Po pierwsze, możesz sprawdzić samoprzylepne haczyki do firanek i zasłon które można znaleźć w miejscach sprzedaży karniszy. Będziesz musiał poświęcić swój czas na ten projekt i dokładnie zmierzyć odległość między przelotkami, które są na zasłonach. Gdy są już na miejscu, wystarczy umieścić każdy pierścień oczkowy na zasłonach bezpośrednio na haczykach.

Używanie gałęzi drzewa do powieszenia zasłon lub firanek to dobry sposób na dodanie odrobiny natury do wystroju. Chociaż gałąź drzewa nie musi być idealnie ukształtowana, po prostu upewnij się, że jest wystarczająco mocna, aby utrzymać materiał. Jeśli firanki są wykonane z ciężkiego materiału lub są bardzo długie i ciężkie potrzebna będzie ładna i wytrzymała gałąź.
Po znalezieniu gałęzi drzewa, której chcesz użyć, odłam lub odetnij na niej wszelkie małe gałązki lub gałęzie. Gdy gałąź jest wolna od małych gałęzi i liści możesz sprawić aby była jeszcze gładsza, korzystając z papieru ściernego. Aby zawiesić firankę, potrzebujesz wspornika z każdej strony, na którym będziesz wieszać gałąź.

Jeśli masz sportowy wystrój w dom -u, istnieje kilka elementów wyposażenia, których możesz użyć do zastąpienia tradycyjnych karniszy. Ciekawymi kandydatami są kije baseballowe, kije hokejowe, kije golfowe, a nawet wiosło do łodzi. Poszukaj sprzętu, po którym materia może się przesuwać.
Możesz dodać zwieńczenie na końcu, aby firanka nie przesunęła się podczas ruszania jej. Przykładowo piłki golfowe idealnie pasowałyby do kijów golfowych, a wiosło do łodzi daje wiele możliwości związanych z oceanem i tego typu wystrojem.

Pomysłów jest naprawdę sporo i wszystko zależy od Twojej kreatywności oraz spontaniczności. No i może odrobinę od stylu w Twoim mieszkaniu, bo dobrze jeśli wszystko wygląda spójnie z resztą dekoracji.