4 rodzaje zamków elektronicznych, z którymi warto się zapoznać.

Są one w czołówce ślusarstwa, najnowszym trendem w branży, która zdołała się odżywić dzięki nowym technologiom. Zamki elektroniczne to skok jakościowy w zakresie użyteczności, komfortu i oczywiście bezpieczeństwa.
Stosowanie kluczy fizycznych jest w opinii fachowców – ślusarzy – na granicy wymarcia. Zamki bębenkowe i inne tradycyjne mechanizmy są zastępowane przez zamki wyposażone w klawiatury alfanumeryczne, czytniki linii papilarnych lub technologie bezprzewodowe, takie jak Bluetooth lub WiFi, wśród innych rodzajów zamków elektronicznych. Jakie są główne ich rodzaje?

Cyfrowa blokada klawiatury.

Do zwolnienia blokady w zamkach z klawiaturą alfanumeryczną wymagane jest podanie kodu PIN lub hasła. Jest to skuteczne rozwiązanie dla hoteli, firm i domów jednorodzinnych.
Spośród wszystkich zamków elektronicznych dostępnych na rynku, zamki z klawiaturą cyfrową cieszą się dużą popularnością, nie tylko ze względu na ich innowacyjny design, ale również ze względu na stosunek jakości do ceny. Ich działanie polega na wprowadzeniu kodów numerycznych lub alfanumerycznych, wcześniej ustawionych przez lokatorów domu.
Główna zaleta tego typu zamka elektronicznego? Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że klucze fizyczne, w szczególności klucze ząbkowane, są podatne na techniki “czystej kradzieży”, takie jak np. odciskanie. Z kolei zamki z klawiaturą cyfrową otwierane są poprzez wprowadzenie kodu, który jest trudniejszy do zdobycia przez przestępców niż klucz.
Te elektroniczne zamki oferują dodatkowe korzyści, takie jak możliwość zresetowania istniejącego hasła w razie potrzeby. W przypadku zamków z klawiaturą cyfrową proces ten trwa kilka minut, podczas gdy w przypadku zamków tradycyjnych wiązałby się z większymi kosztami i kłopotami, wymagając wymiany całej instalacji.
Czy jesteś zapominalski? Przeoczenie rutynowych czynności związanych z zabezpieczeniem zamka drzwi wejściowych, bramy ogrodowej i innych istniejących zamków może być kosztowne w przypadku tradycyjnych zamków, ale nie w przypadku cyfrowych zamków z klawiaturą. Większość modeli umożliwia zaprogramowanie zamka na określone przedziały czasowe.

Zamki elektroniczne z pilotem zdalnego sterowania.

Cechą charakterystyczną tych zamków jest pilot zdalnego sterowania, podobny do tych stosowanych w samochodach klasy średniej i wyższej.
Są wygodne, gwarantują skuteczną ochronę i mają w sobie tę odrobinę chłodu, która przemawia do młodego pokolenia. Zamki sterujące stają się coraz bardziej popularne wśród europejskiej klasy średniej. Oprócz niskiej ceny, model ten zapewnia lokatorom większy komfort i dobre samopoczucie, ponieważ pozwala na zdalne otwieranie i zamykanie drzwi, bez konieczności stania przy drzwiach i borykania się z pękiem kluczy, które mogą się zgubić lub wpaść w niepowołane ręce.

Zamki sterowane przez Bluetooth lub WiFi.

Nowe technologie przyczyniają się do powstania niewidzialnych zamków, systemu, który wykorzystuje fale WiFi lub Bluetooth z telefonu komórkowego do odblokowywania zamków. Niewidoczne zamki zawdzięczają swoją nazwę czystemu, niemal minimalistycznemu wzornictwu, pozbawionemu akcesoriów i ekranów, które umożliwiają otwieranie/zamykanie drzwi. Ich działanie nie opiera się na pokrętłach, kodach alfanumerycznych czy fizycznych klawiszach, ale na technologii bezprzewodowej, takiej jak Bluetooth czy fale WiFi, realizowanej za pomocą tabletu lub telefonu komórkowego.
Zamykanie i odblokowywanie tego typu zamka elektronicznego odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej lub aplikacji, którą marka udostępnia swoim nabywcom. Posiada systemy rozpoznawania głosu, klawiaturę alfanumeryczną lub czytnik linii papilarnych, które pozwalają na identyfikację właściciela.
Niewidoczne zamki są również trudniejsze do sforsowania tradycyjnymi metodami, takimi jak wiertarki czy łomy. Nawet kradzież urządzenia mobilnego nie naruszy bezpieczeństwa tych elektronicznych zamków. Nadal wymagałyby one elementu identyfikującego (kody, odciski palców itp.), aby je otworzyć.
W większości przypadków niewidzialne zamki zawierają systemy szyfrowania w swoich aplikacjach; zabezpieczając w ten sposób prywatność i ochronę wrażliwych danych lokatorów. Podobnie jak w przypadku zamków z klawiaturą cyfrową, ich kody otwarcia mogą być w każdej chwili odnowione.

Zamki elektroniczne na odcisk palca.

Innym z najlepszych zamków bezpieczeństwa jest zamek na odcisk palca; najnowocześniejszy system, który jednak nie ma w sobie nic futurystycznego. Ponieważ wiele domów, firm i instytucji publicznych stosuje obecnie rozpoznawanie linii papilarnych przy wejściu głównym. W przeciwieństwie do poprzednich zamków, zamki te nie posiadają urządzeń uwierzytelniających (breloki, telefony komórkowe, itp.). Są one otwierane wyłącznie za pomocą odcisku palca właściciela, co stanowi unikalny i niezbywalny “klucz”, ale podatny na kradzież.
Fałszowanie odcisków palców jest niewątpliwie piętą achillesową tych elektronicznych zamków domowych. Producenci i dostawcy oferują, jako odpowiednik, inne dodatkowe gwarancje w stosunku do odcisku palca, aby wzmocnić bezpieczeństwo tych systemów. Dlatego też większość z tych zamków łączy odcisk palca z hasłem lub PIN-em, tandemem, który jeszcze bardziej utrudnia pracę napastnikom i przestępcom.
Bez klucza lub gniazda na kartę, zamki na odcisk palca mają lepsze zewnętrzne wzmocnienia, które mogą wytrzymać uderzenia. Ich konstrukcja łączy elegancką i awangardową estetykę z doskonałą funkcjonalnością, są praktyczniejsze i szybsze od tradycyjnych zamków kluczowych.