Jak dobrze wyczyścić zmywarkę?

Wiele osób zastanawia się, czy powinniśmy czyścić zmywarkę, skoro sama pełni rolę czyszczenia? Tak! Zmywarka także wymaga okresowego czyszczenia, tak jak pralka. Czasami mamy problem z zapchanym odpływem, przez co naczynia mogą być brudne, nawet po użyciu zmywarki. Jak pielęgnować to wyjątkowe urządzenie? Dowiesz się w tym wpisie.

Naczynia po myciu w zmywarce są brudne

Mogłoby się wydawać, że czyszczenie zmywarki mija się z celem. Nic bardziej mylnego! Na talerzach może się pojawić osad, tak samo jak na sztucach. W efekcie talerza są bardziej brudne niż w momencie, kiedy wylądowały w zmywarce. Jest to na pewno bardzo frustrujące, kiedy zakupiliśmy zmywarkę po to, aby wyręczyła nas z zmywaniu. Frustarcja w tym przypadku nie jest konieczna. Wystarczy poznać kilka “złotych” zasad, jak umyć zmywarkę, aby uniknąć w przyszłości problemów z brudnymi naczyniami.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Pierwszą rzecz, którą powinniśmy zakupić, to środki do czyszczenia zmywarki, aby zadbać o jej czystość. Niektóre zmywarki będą miały funkcje czyszczenia, ale najlepiej wyciągnąć filtr i umyć go ręcznie. O ile na pierwszy rzut oka można nie zauważyć brudu, tak od spodu filtra może go być pełno. Do usunięcia tej zlepionej warstwy wystarczy gąbka do mycia naczyń lub zwykła szczoteczka. Po kilku tarciach brud zacznie schodzić, a brudna woda zyska przestrzeń, przez którą będzie odpływać. Oczyszczony filtr można ponownie zamontować w zmywarce. Pamiętajmy, że zmywarka jest sprzętem AGD jak pralka czy lodówka. Powinniśmy ją czyścić tak często, jak tylko jest to możliwe. Najlepiej to robić raz w tygodniu, podczas porządków.

Mycie zmywarki domowymi sposobami

Nie zawsze chcemy stosować chemiczne środki do czyszczenia zmywarek. Na szczęście dostępne są także domowe sposoby mycia zmywarki. Dobrym sposobem jest ocet i soda oczyszczona. Ten sposób jest nie tylko przyjazny środowisku, ale także jest to mało inwazyjny sposób czyszczenia zmywarki. Oczywiście należy do tego podchodzić z dystansem, ponieważ niektóre naturalne środki nie poradzą sobie z zaawansowanymi zabrudzeniami.. Jeśli planujesz myć zmywarkę raz na dwa tygodnie, to sięgaj po chemiczne środki do czyszczenia zmywarek, którymi szybciej doczyścimy poważniejsze zabrudzenia.

Zmywarka bez wątpienia ułatwia życie, ale powinniśmy co jakiś czas ją myć, aby nie produkowała jeszcze więcej zabrodzonych naczyć. Przy regularnym czyszczeniu zmywarki nie będziemy mieli problemów z brudnymi naczyniami. Zmywarka będzie wtedy spełniała swoją rolę, czyli czyściła naczynia z brudu, a nie go tworzyć.