Jak zbudować pergole?

Marzysz o pięknej pergoli? Zbuduj porośniętą winoroślą pergolę na swoim podwórku, aby ocienić kamienne patio lub drewniany taras, używając drewnianych belek i kratownic osadzonych na prefabrykowanych kolumnach w klasycznym stylu. Pstrokate światło słoneczne wytwarzane przez górną kratownicę tworzy chłodne, relaksujące środowisko idealne do rozrywki na podwórku – jak stanie w cieniu drzewa w upalny letni dzień.

Pierwsze kroki

Jak zrobić pergole krok po kroku? To, co wygląda na najtrudniejszą część planu budowy pergoli, jest w rzeczywistości najłatwiejsze – pełne wdzięku, solidnie wyglądające kolumny. To wcale nie musi być drewno, a np. materiał kompozytowy z pustym rdzeniem o niesamowitej wytrzymałości strukturalnej i trwałości. Po przykręceniu do drewnianych słupków kolumny te zapewniają stabilną, solidną podstawę dla górnej kratownicy.
Te prefabrykowane kolumny do malowania są dostępne na specjalne zamówienie w marketach budowlanych i ogrodniczych. Występują w szerokiej gamie średnic i wysokości oraz stylów architektonicznych.
Obrabiane ciśnieniowo wymiary 2×8 i 2×10 stanowią większość górnej ramy, a ozdobne końcówki są wycinane za pomocą wyrzynarki z planów pergoli.
Budowa pergoli na innej powierzchni niż trawa np. na kamiennym patio potrafi zaoszczędzić wiele pracy. Jeśli planujesz zainstalować patio jako część swojego ogólnego projektu, musisz poświęcić dodatkowy czas.

Jeśli chcesz aby pergola obejmowała budynek blisko domu, najpierw zmierz rzut okapu. Utrzymuj środek słupków najbliższych domu co najmniej 18-20 cm dalej od domu niż ten pomiar, aby dokładnie umieścić środki kolumn blisko domu, ale nie za blisko domu. Wbijaj paliki w równej odległości od domu, dołączając sznurek, aby pomóc oznaczyć i wyrównać lokalizacje zewnętrznych słupków.

Budowa pergoli

Kopiąc dziury, zachowaj żwir lub piasek, aby ponownie zainstalować kostki brukowe. Może być konieczne niewielkie przesunięcie.
Podłącz ponownie ciąg układu, aby upewnić się, że otwory są wyrównane. Wytnij rury formujące i włóż je do otworów. Wypoziomuj wierzchołki rur formujących, aż zrównają się z powierzchnią tarasu. Jeśli mieszasz beton na miejscu, będziesz potrzebować około pięciu worków mieszanki betonowej na otwór, co daje łącznie 30 worków. Słupki zalej betonem. Podczas ustawiania słupków zmień położenie linii sznurka aby uwzględnić grubość słupka, a następnie wyrównaj słupki z linią sznurka podczas wlewania betonu.

Jeśli chcesz aby dach pergoli był równy na całej powierzchni górnej, musisz dokładnie przyciąć każdy słupek. Przymocuj poziom do prostej 2×4 i zaznacz spód każdego poziomu słupka swoim znacznikiem wzrostu na tle domu.
Przesuń każdą kolumnę na jej słupek. Przymocuj poziom w pobliżu podstawy każdej kolumny (kolumna zaczyna się lekko zwężać od dołu) i wkręć w drewno poniżej. Nawierć i pogłęb osiem otworów na śruby po bokach kolumn. Użyj wkrętów do drewna do mocowania kolumn do drewnianych słupków. Pionuj kolumnę, przykręcając ją do słupka. Zauważysz pewien luz między postem a kolumną. Przeciwne śruby dokręcą cały zespół.
Następnie wsuń uformowaną podstawę na górę kolumny, a następnie wsuń również kapitel. Najlepiej nie mocować ich na miejscu, dopóki projekt nie zostanie prawie ukończony. Zmierz długość przednich i tylnych belek czyniąc je mniejszymi o 7.5cm niż zewnętrzna strona szczytów kolumn, przytnij je na długość i wejdź po drabinie.

Teraz zmierz każdą płaską krokwię 2×8 (określaną jako „płaska”, ponieważ nie ma podziałki) i przytnij ją do odpowiedniej długości. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie miały tę samą długość, ale jeśli miałeś wcześniej problemy z pozycjonowanie -m postów, być może będziesz musiał je dostosować.
Ustaw płaskie krokwie 2×8 na ryglach (trzymaj je idealnie pionowo) i przykręć każdy koniec do belek 2×10 za pomocą trzech śrub pokładowych. Wkręć je na miejsce pojedynczo z tyłu każdej belki, wyrównując je ze swoimi znakami.
Po zakończeniu krokwi przymocuj każdą stolicę do spodu belek za pomocą śrub pokładowych. Dociśnij odlewane żywice kapitele równo z dnem belek 2×10 i nawierć je.
Wytnij ozdobne ogony krokwi z impregnowanej sosny 2×10 za pomocą szablonu. Oszlifuj łagodne krzywizny szlifierką taśmową lub przenośną szlifierką bębnową. Aby uniknąć bańki, wybieraj deski bez sęków i trzymaj je z dala od słońca, dopóki ich nie pomalujesz.
Przed pomalowaniem kolumn wypełnij otwory prowadzące i łby śrub w każdej kolumnie wypełniaczem z włókna szklanego. Pozwól wypełniaczowi stwardnieć, a następnie przeszlifuj obszary. Teraz jesteś gotowy do malowania.

Powodzenia!