Wybór stołu do jadalni

Idealny stół do kuchni to… no właśnie – jaki? Czy jest jednoznaczna odpowiedź na to pytanie? Czy powinien on być kwadratowy, prostokątny, a może owalny? I gdzie najlepiej kupić stół kuchenny? Czy może lepsze są stoły robione na zamówienie? Te oraz wiele innych pytań przychodzi nam do głowy, kiedy stajemy przed wyborem stołu do kuchni.

Jaki stół do kuchni wybrać?

Najbardziej funkcjonalne ze względu na swój kształt są stoły kuchenne z prostokątnym lub też kwadratowym blatem, które można ustawić przy ścianie. Mieszczą się one nawet w ciasnych wnętrzach. Stoły owalne oraz okrągłe są wprawdzie wygodniejsze i bezpieczniejsze, ponieważ nie mają kantów, ale zajmują one dużo miejsca w kuchni. Natomiast w małej kuchni dobrze sprawdzi się mebel z rozsuwanym blatem. W gronie rodzinnym można zjeść przy nim śniadanie lub obiad, natomiast po rozłożeniu stołu można ugościć przy nim większą ilość osób.

Wybieramy stół – na co zwrócić uwagę?

Wybierając stół do kuchni, dobrze jest przemyśleć, na jakim meblu najbardziej nam zależy. Przy jego wyborze pod uwagę powinniśmy wziąć między innymi:

1. TRWAŁOŚĆ.

Stół kuchenny będzie bardziej wytrzymały, jeżeli ma pod blatem stelaż, który połączony jest z nogami. Idealnie, kiedy stelaż jest dodatkowo skręcony śrubami. Należy zwrócić uwagę, czy nóg nie przymocowano bezpośrednio do blatu – wówczas łatwiej się wyłamują. Jeśli kupujemy natomiast stół składany, wówczas sprawdźmy, czy łatwo go rozłożyć oraz czy zawiasy działają bez oporu. Stół tego typu powinien mieć nie jeden, ale kilka punktów mocowania do ściany. Podpórka powinna być solidna i stabilna, żeby blat się nie chybotał.

2. WYSOKOŚĆ STOŁU.

Wymiary stołu kuchennego są niezwykle istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, planując zakup tego mebla. Standardowe stoły kuchenne mają bowiem wysokość 70-75 cm, natomiast wyższe, barowe – 110-120 cm. Kupując stół do kuchni należy również sprawdzić, czy siedząc przy nim na krześle, można swobodnie oprzeć łokcie na blacie.

3. WYMIARY BLATU.

Wygodnym stołem do kuchni będzie taki, przy którym wszyscy dom -ownicy mogą swobodnie usiąść. Praktyczne będą stoły rozkładane, zapewniające przynajmniej dwa dodatkowe miejsca gościnne.

4.MATERIAŁ.

Trzeba również sprawdzić, czy blat na stół kuchenny ma twardą i gładką powierzchnię – wówczas jest odporny na wilgoć, zaplamienia praz zarysowania, jest również łatwy do wyczyszczenia. Można również zapytać sprzedawcę, czy dany stół nie zniszczy się pod działaniem kwasów lub wysokiej temperatury. Każdy rodzaj blatu ma bowiem swoje wady i zalety:

  • stół kamienny – jest bardzo twardy oraz odporny właściwie na wszystko, ale jest również ciężki i drogi
  • stół drewniany – bez problemu można gruntownie go odnowić lub przemalować, jednak te z miękkiego drewna są dosyć wrażliwe na zadrapania i uderzenia
  • stół laminowany – odporny na zaplamienie i wysoką temperaturę, nie wyższą jednak niż 120 stopni Celsjusza
  • stół z płytek ceramicznych – jest twardy, odporny na wysoką temperaturę, jednak wrażliwy na uderzenia
  • stół ze szkła hartowanego – jest kosztowny, ale wytrzymały, szybko się brudzi, jednak łatwo go umyć.

W jaki sposób ustawić stół?

Dostęp do stołu w kuchni powinien być maksymalnie ułatwiony równocześnie ze wszystkich stron. Inaczej jest w przypadku, kiedy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią kuchenną, w której każdy centymetr jest na wagę złota. W takim pomieszczeniu można umieścić blat przymocowany do ściany lub mały stolik, przy którym można w pozycji siedzącej wykonać czynności związane z przygotowaniem posiłków.

Istotne jest również funkcjonalne oświetlenie stołu w kuchni. Najlepiej będzie umieścić nad nim lampę wiszącą z dużym kloszem lub abażurem. Klosz nie może być przezroczysty oraz nie powinien wisieć zbyt nisko, gdyż będzie raził w oczy i można zahaczyć o niego głową podczas wstawania lub siadania. Z kolei lampa umieszczona za wysoko oświetli jedynie czubki głów.