Jak zabezpieczyć metal przed rdzą?

Ogrodzenia, meble ogrodowe czy inne elementy małej architektury miejskiej bardzo często wykonane są z metalu. Jest to materiał wyjątkowo solidny i trwały. Co więcej, pozwala tworzyć konstrukcje o eleganckim i nietuzinkowym stylu. Niestety metalowe elementy z czasem mogą stracić swój estetyczny wygląd w wyniku pojawienia się rdzy. Jak temu zapobiec? Dowiedz się, jakie są najskuteczniejsze metody zabezpieczenia metalu przed korozją.

Cynkowanie metalu – czym jest?

Jedną z najpopularniejszych metod wzmacniania elementów metalowych jest cynkowanie galwaniczne. Proces ten polega na zmianie struktury chemicznej powłoki danego przedmiotu przez przyłożenie zewnętrznego napięcia elektrycznego. Aby tego dokonać, trzeba zanurzyć element w specjalnym roztworze, który zawiera cynk. Uprzednio trzeba dokładnie oczyścić i odtłuścić jego powierzchnię. 

Cynkowanie galwaniczne tworzy wytrzymałą powłokę zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Grubość tej warstwy może być dostosowana do potrzeb np. miejsca eksploatacji danego elementu. Zanurzenie przedmiotu w specjalnym roztworze wyrównuje też metalową powierzchnię. Dzięki temu możliwe jest estetyczne malowanie.

Cynkowanie galwaniczne – jakie ma zastosowanie?

Ze wszystkich metod na zabezpieczenie metalu przed rdzą cynkowanie galwaniczne wyróżnia się swoją uniwersalnością i niewygórowaną ceną. Technika ta wykorzystywana jest powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym, elektrycznym czy nawet lotniczym. Z jej pomocą można też zabezpieczyć przedmioty wykorzystywane w domach czy na działkach. Warto jednak wybrać zaufaną i sprawdzoną firmę. Konstalmet zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów i zapewnia usługi najwyższej jakości.

Malowanie metalu – jakie ma znaczenie?

Metalowe elementy można skutecznie zabezpieczyć już po samym zakupie. Sprawdzonym sposobem jest odpowiednie malowanie powierzchni. Przed chwyceniem pędzla należy jednak dokładnie oczyścić przedmiot, używając np. papieru ściernego. Dzięki temu preparaty ochronne będą się lepiej trzymały. Następnie trzeba usunąć zebrane pyłki i wiórki oraz przemyć powierzchnię za pomocą zalecanego przez producenta środka.

Po odpowiednim przygotowaniu można zabrać się za nakładanie specjalnego preparatu, który zabezpiecza metal przed pojawieniem się rdzy. Po jego wyschnięciu przychodzi pora na malowanie. Warto zaznaczyć, że środek antykorozyjny musi być dobrany do farby. Rekomendacje i zalecenia zazwyczaj znajdują się na opakowaniach produktów.

Zabezpieczenie metalu przed rdzą – jak to zrobić?

Kluczowym czynnikiem przy zabezpieczaniu metalowych przedmiotów przed korozją jest odpowiednie przygotowanie. Z powierzchni trzeba koniecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i rdzę, jeśli już zdążyła się pojawić. Duże znaczenie ma też dokładne lakierowanie i malowanie, ponieważ wyrównują powierzchnię. Widoczne rysy mogą wpłynąć negatywnie na trwałość materiału.

Popularną metodą zabezpieczania metalu przed rdzą jest też użycie specjalnych środków, które są dostępne w wielu sklepach. Ich skład jest wzbogacony o substancje usuwające osady i naloty. Tego typu produkty sprawiają, że woda i nieczystości nie przenikają w głąb materiału. Dzięki temu żywotność ogrodzenia, mebli, koszy czy innych przedmiotów jest znacznie wydłużona.