Giełda wierzytelności – jak odzyskać dług od nieuczciwego najemcy?

Wynajem mieszkania w celach zarobkowy to nie do końca bezpieczny sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności i uzyskanie dodatkowego przychodu. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją „przygodę” z wynajmowaniem mieszkania, nie jest do końca świadoma, jak wygląda rynek najmu oraz jakie są związane zagrożenia w tej kategorii uzyskania dochodu. Jeśli planujesz wynająć mieszkanie lub masz problem z nieuczciwym najemcą, sprawdź koniecznie ten wpis. Dowiesz się w nim, jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym najemcą, jak go zweryfikować oraz co zrobić, gdy najemca nie chce zapłacić za najem mieszkania.

Jak sprawdzić najemcę?

Rozmowa z potencjalnym najemcą naszego mieszkania powinna przebiegać według starannie zaplanowanych punktów z pytaniami, które pozwolą nam uzyskać ogólny obraz zdolności osoby do pokrycia kosztów związanych z najem mieszkania, opłaceniem czynszu do spółdzielni, kosztów za media, prąd czy internet. Dzięki zadaniu dwóch, czy trzech konkretnych pytań, możemy uzyskać informacje, które pozwolą nam uniknąć sytuacji, gdzie najemca przestanie nagle płacić za najem mieszkania.

Zdolność finansowa najemcy

Zdolność opłacenia kosztów związanych z najmem mieszkania bez wątpienia zaliczana jest do grona podstawowych pytań, na jakie osoba chcąca wynająć nasze mieszkanie powinna udzielić konkretnej odpowiedzi. W sytuacji, gdy koszt najmu mieszkania wraz z pokryciem wszystkich dodatkowych opłat bardzo często wynosi wielkość minimalnego wynagrodzenie, bardzo dokładnie powinniśmy weryfikować możliwości finansowe potencjalnego najemcy. Dzięki tej informacji możemy dokładnie oszacować minimalne zarobki najemcy, który będzie mógł opłacić koszt najmu mieszkania oraz innych zobowiązań, bez konieczności wybierania kolejności opłacenia rachunków.

Cel zmiany miejsca zamieszkania

Kolejnym pytaniem jest oczywiście cel, w którym osoba chce zmienić swoje obecne miejsce zamieszkania. Tu najczęściej możemy usłyszeć od potencjalnego najemcy, że planuje zmienić miejsce pracy, chce znaleźć lepiej skomunikowane mieszkanie względem obecnego miejsca pracy, lub zaczął naukę w nowym mieście. O ile zmiana mieszkania w celu polepszenia komunikacji z obecnym lub niedawno zmienionym miejscem pracy jest korzystna, to zmiana miejsca zamieszkania, w sytuacji, gdy najemca dopiero planuje szukać nowej pracy, jest sytuacją nieco odmienną. Najemca bez stałego źródła dochodów może w niedługim czasie stracić zdolności finansowe lub wybrać inne mieszkanie, co może skutkować opóźnieniami w opłaceniu czynszu. W takim przypadku warto doprecyzować odpowiedź potencjalnego najemcy, by dowiedzieć się, jak wygląda jego historia zatrudnienia, ile czasu pracował w poprzednich miejscach pracy oraz co jest powodem zmiany w jego życiu.

Weryfikacja najemcy z wykorzystaniem rejestru dłużników

Trzecim krokiem, który może być niezwykle pomocny podczas weryfikowania potencjalnego najemcy, jest sięgnięcie do ogólnodostępnych rejestrów dłużników, gdzie po uzupełnieniu podstawowych informacji możemy sprawdzić obecność osoby w rejestrze. Dzięki temu możemy zweryfikować, czy informacje udzielone podczas rozmowy są wiarygodne i czy osoba nie została wpisana do rejestru dłużników ze względu na problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. O ile sama rozmowa z potencjalnym najemcą nie do końca musi być prowadzona w uczciwy sposób, to skorzystanie z rejestrów i giełd wierzytelności możemy bezstronnie sprawdzić faktyczny stan historii wybranej przez nas osoby.

Giełda długów z tytułu najmu

Istnieje wiele giełd długów i rejestrów dłużników, nie wszędzie jednak mamy możliwość sprawdzenia, czy osoba ma zaległości związane z długiem wynikającym z tytułu najmu lub uszkodzenia mieszkania. Jeśli chcemy skorzystać z dedykowanej platformy, dobrym wyborem będzie odwiedzenie strony internetowej www.sprawdoznynajemca.pl lub pobranie aplikacji SprawdzonyNajemca.pl na urządzenia mobilne ze sklepu AppStore, lub Google Play. Dzięki temu kilka chwil możemy sprawdzić osobę w rejestrze dłużników lub dodać ogłoszenie o chęci dokonania cesji długu. Pozwoli nam to odzyskać przynajmniej część zaległych środków, których najemca nie chce uregulować.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa giełda długów SprawdzonyNajemca.pl, sprawdź koniecznie platformę internetową, która jest dostępna pod adresem www.sprwdzonynajemca.pl i przekonaj się, jak łatwo możesz zweryfikować potencjalnych najemców.