Jak wybrać sofę?

Kupno sofy to w dzisiejszych czasach może być nie lada wyzwanie. Na rynku znajdziemy tysiące sof i kanap rozkładanych o różnych kształtach, wymiarach i designie. Wymieniać można by bez końca. Jednak jak zabrać się do wybierania sofy?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak wybrać sofę
  • jak dopasować sofę do naszego mieszkania i wnętrza
  • kiedy wybrać meble tapicerowane
  • czy sofa powinna posiadać funkcję spania
  • kiedy przyda nam się kanapa rozkładana
  • gdzie kupić sofę doskonałej jakości

Sofa może pełnić centralny punkt salonu, być elementem wyposażenia mniejszego pokoju np. pokoju młodzieżowego. Od tego jakie ma mieć przeznaczenie i dodatkowe funkcje zależy wybranie odpowiedniego modelu sofy. Nie bez znaczenia będą także wymiary i kilka innych elementów. W tym artykule pomożemy wam krok po kroku znaleźć sposób na wybór sofy idealnej.

Czy wybrać sofy rozkładane z funkcją spania czy nie?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się jaką sumę chcemy przeznaczyć na zakup sofy czy kanapy. Po drugie musimy dokładnie znać wymiary potrzebnej nam sofy. Bez tego nie zaczniemy właściwych poszukiwań. Sofa może mieć bardzo różne wymiary, różny sposób rozkładanie, dlatego dokładne wymierzenie miejsca, w którym ma stać sofa i w którym ewentualnie ma się rozkładać jest konieczne.

Inną kwestią jest to, czy potrzebujemy sofy po prostu do siedzenia czy sofy z funkcją spania. Jeśli chodzi o sofę z funkcją spania to z pewnością musimy bardzo dokładnie wszystko wymierzyć, bo tak jak już wspominaliśmy inne wymiary ma sofa po rozłożeniu, a inne po złożeniu. Dodatkowo warto też zdecydować czy sofa będzie stała na nóżkach czy bezpośrednio na podłodze. To ważne, jeśli na przykład mamy samobieżny odkurzacz i chcemy by sprzątał również pod kanapą. Znaczenie ma także, czy chcemy mieć wymienne pokrycie sofy czy ma ona mieć tylko tapicerkę w konkretnym kolorze. Na to i inne pytania także musimy sobie odpowiedzieć przed wyborem odpowiedniej sofy.

Sofa – wymiar, wygląd i jej funkcjonalność

Jeśli chodzi o design sofy to ma ogromne znaczenie. Inną sofę wybierzemy do klasycznego wnętrza, a inną do nowoczesnego salonu. Wygląd sofy ma znaczenie także jeśli wybieramy ją np. do pokoju nastolatka. Jeśli w salonie ma stać sofa rozkładana to znajdziemy szereg ciekawych modeli, które będą pasowały do tego reprezentacyjnego miejsca w domu. W pokoju młodzieżowym zapewne będziemy przede wszystkim zwracać uwagę na funkcjonalność i rozmiar tak, by sofa mogła się spokojnie rozłożyć, złożyć i pozwolić funkcjonować nastolatkowi lub nastolatce w pokoju.

Nie bez znaczenia będzie także to czy sofa ma np. schowek do przechowywania rzeczy lub pościeli. Pamiętajmy, że w tak niewielkich mieszkaniach jakie są w Polsce warto wybierać funkcjonalne sofy z funkcją spania i możliwością przechowywania rzeczy. Sofy rozkładane z pojemnikiem to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jeśli mamy np. małe dzieci lub zwierzęta w domu warto zwracać uwagę na to czy możemy zmienić pokrycie na sofie, zanieść go do pralni i wyprać lub po prostu włożyć do pralki i uruchomić odpowiedni program do prania. To bardzo ważna informacja dla osób pragmatycznych w życiu codziennym.

Czy warto zdecydować się na sofę rozkładaną posiadającą funkcję spania?

Miłośnikom zakupów przez Internet nie będzie trzeba długo powtarzać, że sofę lub kanapę rozkładaną z łatwością kupią w sklepach online. Bardziej tradycyjni konsumenci wolą udać się do sklepu i obejrzeć meble, sprawdzić wymiar sofy, dotknąć pokrycia, obejrzeć w środku i sprawdzić z jakich materiałów została ona wykonana. Niezależnie od sposobu zakupu z pewnością warto zwracać uwagę na to z jakich materiałów została wykonana sofa, jakie materiały zostały wykorzystane na jej obicie czy wymienne pokrycie, jak kanapa się rozkłada, w jakich wariantach kolorystycznych możemy kupić kanapę, jaki jest jej czas dostawy i warunki gwarancji producenta. Dzięki temu łatwiej będzie zgłaszać nam ewentualne usterki, niezależnie od tego, gdzie kupimy sofę – stacjonarnie czy online.

Jeżeli szukamy czegoś nietypowego lub zależy nam na tym, aby meble w 100% spełniały nasze oczekiwania dobrym rozwiązaniem mogą być sofy na wymiar produkowane na indywidualne zamówienie. Takie meble na wymiar, rozkładane lub nie to doskonały sposób na zaprojektowanie nietypowego wnętrza. Może to być zarówno kanapa narożna jak i sofy na wymiar do codziennego spania. Dobrze zaprojektowane meble na wymiar sprawdzą się w każdym wnętrzu. Pasują zarówno do mniejszych mieszkań jak i do zamówień najbardziej wymagających klientów. Sofy na wymiar od meble.expert spełnią wszelkie wymagania.

Pamiętajmy też, że kupno sofy to zakup na długie lata, więc warto przeznaczyć na sofę większy budżet i wykupić lepszy, funkcjonalny model sofy, który posłuży nam na długo, będzie odporny na zabrudzenia i uszkodzenia. Dzięki temu mogli cieszyć się tym meblem przez długi czas. Warto też skorzystać z opinii klientów, którzy już w danym sklepie kupili konkretne modele sofy czy kanapy. Dzięki ich zdaniu będziemy mogli sprawdzić, czy dany model sofy o takim, a nie innym wyglądzie i rozwiązaniach funkcjonalnych będzie tym modelem sofy, którego akurat szukamy. Życzymy udanych zakupów.