Dlaczego domy w Norwegii są czerwone? Zaskakująca historia popularnego koloru

Kiedy myślimy o Norwegii, przed oczami malują nam się malownicze krajobrazy z zielonymi lasami, wysokimi górami i fiordami. Jednak to nie te elementy krajobrazu wpłynęły na charakterystyczny kolor domów w tym kraju. W tym artykule opowiemy o historii, która skrywa się za popularnością czerwonego koloru w norweskich domach.

Początki tradycji

Zacznijmy od początku. W XVIII wieku, gdy wiele norweskich domów było jeszcze drewnianych, jedynym sposobem na ochronę drewna przed zniszczeniem przez trudne warunki atmosferyczne i insekty była czerwona farba. Farba ta powstawała z mieszanki gliny, mleka i kolorowego pigmentu, który był dostępny w danym regionie. Ponieważ w Norwegii dominował kolor czerwony, tak też farbowano drewniane domy. W końcu czerwony kolor stał się charakterystycznym elementem krajobrazu Norwegii.

Symbolika koloru

Czerwony kolor w kulturze norweskiej ma również swoją symbolikę. Według wierzeń ludowych kolor ten odstraszał zło, chronił przed czarami i wprowadzał pozytywną energię do domów. Czerwień miała również nawiązywać do kultury wikingów, którzy używali tego koloru na swoich tarczach i strojach.

Współczesność

Dzisiaj wiele norweskich domów jest wciąż malowanych na czerwono, ale nie jest to już jedyny kolor, który występuje w krajobrazie. Obecnie coraz więcej właścicieli domów wybiera inne kolory, takie jak biel, szarość czy niebieski, ale czerwony kolor nadal pozostaje symbolem tradycji i kultury Norwegii.

Podsumowanie

Czerwony kolor domów w Norwegii ma swoją długą historię, która sięga XVIII wieku. Farbowanie drewnianych domów na czerwono było jedynym sposobem na ochronę przed zniszczeniem, ale kolor ten stał się również symbolem norweskiej kultury i wierzeń ludowych. Współcześnie wiele norweskich dom-ów nadal jest malowanych na czerwono, ale to już nie jest jedyny kolor, który występuje w krajobrazie tego kraju.